T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Milas 75.Yıl Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Milas 75.Yıl Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Çocuk Gelişim Uzmanı

Güncelleme Tarihi: 23/05/2018

ÇOCUK GELİŞİMCİSİ KİMDİR?

Çocuk Gelişimcisi; 0-18 yaş arasındaki normal gelişim gösteren, özel gereksinimini olan, korunmaya muhtaç ve hastanede yatan çocukların zihinsel, dil, hareket (motor), öz bakım ve sosyal-duygusal gelişim alanlarını destekleyici programlar geliştiren, bu çocukların gelişim değerlendirmesini ve takibini yapan, çalışma konuları hakkında ailelere danışmanlık yapan profesyonellerdir.

Bebeklerin/Çocukların yalnızca aşı olmaları, fiziksel olarak muayene edilmeleri ya da kan-idrar tetkikleri yaptırmaları tek başına gelişimsel bir sorunu belirlemeye yetmeyeceği için ilk aydan itibaren gelişimsel olarak izlenmeleri gerekir. Bunun için Çocuk Gelişimcisi; hastanenin poliklinik bölümünde görev yapmaktadır.

0-3 yaş döneminde çocuklar bilinç dışı olarak, yaşadıkları çevredeki her şeyi bir sünger gibi emerler. 3-6 yaş arası dönemde de bilinç dışı dönemden bilinçli döneme geçerler ve bilinç dışı bildiklerinin bilincine varırlar. 0-6 yaş arasındaki çocuğun kendini inşa ettiği bu dönem emici zihin tarafından gerçekleşir. Çocuk neye maruz kalırsa onu alır; düzense düzen, düzensizlikse düzensizlik gibi. Ve hayatımızın diğer yıllarında bu dönemdeki kadar etkili bir öğrenme tekrar sağlanamaz. O yüzden çocuklar bu dönemde ne kadar çok uyaranla karşılaşırsa zeka gelişimi de o derece ilerleyecektir.

POLİKLİNİK BÖLÜMÜNDE ÇOCUK GELİŞİMCİSİ

Aile Görüşmeleri: Çocuk ve aile hakkında genel bilgilerin edinildiği, müracaata ilişkin gerekçelerin alındığı karşılıklı sohbet ortamında gelişen görüşmelerdir.

Gelişim Değerlendirmeleri: Çocuğun takvim yaşı ve varsa tanısı dikkate alınarak çocuğun gereksinimlerine DENVER 2 ( Hacettepe çocuk nörolojisi gelişim testi) değerlendirme aracı kullanılarak çocuğun gelişim profili çıkarılır. Aileye genel durum hakkında bilgi ve öneriler verilir.

Gelişim Takibi: Müracaat eden aile ile yapılan görüşme ve çocuk değerlendirmesi sonucunda sunulan öneri paketleri aileye ayrıntılı olarak anlatılır ve ödevler verilir. Üç-Altı aylık ya da daha az süredeki rutin kontrollerle gelişim takibi yapılarak aileye  rehberlik hizmeti sunulur.

** Çocuk merkezli aile danışmanlığı yapar.

** Çocuğun gelişimini destekleyici ev programı (ödevler) hazırlar.

** Çocuklarda görülen saldırganlık, yalan söyleme, inat etme, kaygı, korku, çalma, tırnak yeme, parmak emme, enürezis (alt ıslatma), enkoprezis (dışkı kaçırma), çocukluk mastürbasyonu vb. davranış bozukluklarına yönelik aile yaklaşımını ve çözümünü belirlemede rehberlik eder.

** Yeme, uyku düzeni ve tuvalet eğitimi gibi alışkanlıkların düzenlenmesinde ve kazandırılmasında aileyi bilgilendirir ve takip eder.

** Gelişim geriliği belirlenmiş çocuklar ve Riskli gelişen bebek ve çocuklar için erken müdahale programı hazırlar ve uygulanması aşamasında aileyi bilgilendirir ve takip eder.

** Kekemelik, artikülasyon bozukluğu gibi dil gelişimi ile ilgili problemlerde gelişimi destekleyici program hazırlar, aile bilgilendirmesi yapar ve takip eder.

**Çocuğun kreşe ya da okula hazır olup olmadığını belirler.

**Çocuğu olası bazı durumlara (ameliyat , anne-baba boşanması-ölümü, kardeş doğumu vb.) hazırlama konusunda aileye rehberlik eder.

** Çocukların yaşına uygun oyun ,oyuncak ve eğitim materyalleri seçiminde kişilere rehberlik eder.

                                                                   b420a15c-587e-4d5f-8101-bd256c35f97f(1).jpg    


ÇOCUK GELİŞİM UZMANI
EMİNE BÜGELbaby.png