T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Milas 75.Yıl Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Milas 75.Yıl Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Düğün, Nişan Ve Benzeri Organizasyonlarda Silah Kullanımı

Güncelleme Tarihi: 19/11/2018

Son zamanlarda düğün, nişan ve benzeri organizasyonlarda ilgi yazıda gönderilen talimata uyulmadığı, ateşli silahla havaya ateş açıldığı, böylece vatandaşlarımızın yaralanmalarına neden olan olayların elim sonuçlar doğurduğu görülmektedir. Ayrıca, bu olaylar kamuoyunu tedirgin etmekte ve kamu düzeninin sorgulanmasına neden olmaktadır.

Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içinde yaşamaları Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Ayrıca, kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeninin sağlanması Bakanlığımız görevleri arasındadır. Ülkemiz genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetleri sırasında meskûn mahallerde ateşli silahla havaya ateş edilmesi nedeniyle, yaralama ve ölüm olaylarının meydana geldiği görülmekte; konu ile ilgili tedbir alınması büyük önem arz etmektedir.

Bu çerçevede;

  1. Organizasyon sahiplerine izin verilirken organizasyonda silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin taahhütname alınacaktır.
  2. Bu tip organizasyonlarda davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri ihbar, tutanak altına almak ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde haklarında soruşturma açılacaktır.
  3. Muhtarlar bölgelerinde bu durumun olduğunu öğrendiklerinde kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getireceklerdir.
  4. Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda farkındalık oluşturmak amacıyla 50x70 cm ebadında havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik hazırlanan ekteki afiş örnekleri temin edilerek tüm katılımcıların görebileceği şeklide organizasyon alanlarına asılacaktır.
  5. Kamu personelinin, katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığının tespit edildiği durumlarda ilgili kamu personeli hakkında derhal disiplin işlemlerine başlanılacak, bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığı hususuna soruşturma esnasında özellikle dikkat edilecektir.MUTLULUĞA KURŞUN SIKMA.JPG